Selimiye Meydanı

Meydan, çevresindeki tarihi yapılarla birlikte, farklı kültürlerin mirasları ile şekillenen tarihi bir merkez haline gelmiştir. Bir cami inşaatı sırasında bulunan bir sütun gövdesindeki Latince bir yazıtın M.S. 2. yüzyıla ait olduğu belirtilmektedir.

Bu, meydan ile ilgili ilk işaretlerdendir. 1200’lü yıllarda St. Sophia Katedrali’nin inşasına başlanması, meydan ile ilgili bir dönüm noktası olarak görülebilir. St. Sophia Katedrali’nin inşasına Latin Başpiskoposu Eustorge de Montaigu tarafından 1209 yılında başlanmıştır. Daha sonra St. Nicholas Kilisesi ve Başpiskoposluk binası da eklenince meydan ve çevresi dini bir merkez haline gelmiştir.

Venedikliler döneminde meydanın çehresi değiştirilmemiş, bir misafir evi (Venedik Evi) ve rahipler için bir toplantı binası (Chapter House) inşa edilmiştir.

Osmanlı döneminde, 1571 yılında St. Sophia Katedrali camiye çevrilmiş, yapıya minareler eklenmiştir. Bu camiye, 1954 yılında Kıbrıs’ın fethini gerçekleştiren Osmanlı padişahı 2. Selim’in ismi verilmiştir.

acmcyprus.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir