Lefkoşa Mahkemeler ve Posta Dairesi

Lefkoşa Mahkemeler Binası

Lüzinyan Sarayı, Lüzinyanların Lefkoşa’da yaptıkları bir saraydı ve Lüzinyanlar döneminde “dük” veya “vali”nin (Byzantine Katapan) ikametgahı olarak kullanılırdı. Lüzinyanların Lefkoşa’da yaptığı üçüncü saraydı ve İkinci Lüzinyan Sarayı yağmalanmadan önce adanın emniyet müdürü Sir Hugh de la Baume’un eviydi. 1427 yılında Lüzinyan kraliyet sarayı haline geldi. 1489 yılında Venediklilerin eline geçti. Venedikliler sarayı vali sarayı olarak kullandı ve “Palazzo del Governo” (Valinin Sarayı) olarak adlandırdı.

1570’te Osmanlı valilerinin konağı olarak kullanılmaya başlandı. 1878’de ada Britanya hakimiyetine girdi ve saray yine resmi hizmet veren bir bina olarak kullanılmaya devam etti. 1904 yılında fazla zayıf ve harap bir halde olduğu gerekçesiyle yıkılarak yerine günümüzdeki Lefkoşa Mahkemeleri inşa edildi. 1998 yılından 2009 yılına kadar binaların çeşitli bölümlerinde restorasyon yapıldı. Halen bu binalar Yüksek Mahkeme, Lefkoşa Kaza Mahkemesi, Başsavcılık ve Lefkoşa Tapu Amirliği tarafından kullanılmaktadır.

Lefkoşa Posta Dairesi Binası

Lefkoşa Posta Dairesi binası, 1925 yılında İngiliz sömürge idaresi tarafından yaptırılmıştır. 1960 yılına kadar Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından posta hizmetleri için kullanılan bu binada, Türkler ve Rumlar birlikte çalışmışlardır. Daha sonraki yıllarda, Kıbrıs Geçici Türk Yönetimi, Kıbrıs Türk Postalarını kurarak; binayı da bu kurumun merkezi haline getirdi.

acmcyprus.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir